Image may be NSFW.
Clik here to view.Płot wyznacza przeszkodę, daje bezpieczeństwo, chroni. W filmie „Sami Swoi” przy płocie załatwiano każdą sprawę. Aczkolwiek współczesne ogrodzenia są istotną cząstką przydomowej architektury, ich symbolika odwołuje się do bardzo starych tradycji.
Budując płot w projekcie uwzględniamy przede wszystkim jego ergonomię, parametry, jakość, wygląd oraz co nie ulega wątpliwości koszty budowy. Nie frapujemy się nad tym, że płot stanowi w kulturze europejskiej symbol rozkładu otaczającego nas świata na to, co immanentne oraz peryferyjne. To ustawienie w linii wyznacza pewną hierarchię, ustanawia możliwości i ograniczenia. Panele ogrodzeniowe, ogrodzenia z siatki ogrodzeniowej, ogrodzenia z drewna wydzielają obszar życia, stają się zaporami zewnętrznymi ich właścicieli. Są też nośnikami ich paradygmatu, statusu gminnego, prestiżu, pomysłowości czy stylu.
Przyglądając się prastarym obyczajom słowiańskim zdołamy znaleźć w nich wzmianki o ogrodzeniach. Egzystuje nawet hipoteza, wedle której „Święty Gaj” pochodzi od starosłowiańskiego słowa „gaiti” czyli grodzić. Miejsca święte odgradzano, żeby wstęp do nich mieli jeno kapłani. Ogrodzenie posiadało również funkcję wzmacniania duchowej siły tych miejsc.
Symbolika ogrodzenia ma również zastosowanie w sennikach. Napotykane są wykładnie snów bazujące na wierze, bogobojności i ontologii. Jeżeli przyśni nam się płot symbolizuje to na przykład, że mamy wrażenie zastrzeżenia niezależności i wolności, zaś przechodzenie przez ogrodzenie – pociąg wyrwania się z danej pozycji.
Od dawna z dziada pradziada zakładano ogrodzenia, jakie cyklicznie spełniały misje publiczne. Według powiedzenia angielskiego „odpowiednie ogrodzenia ustanawiają dobre relacje sąsiedzkie”, z tej przyczyny przy płotach zawiązują się więzy sąsiedzkie, generują się plotki, rozkwita życie towarzyskie, co doskonale zobrazowano w filmie „Sami Swoi”.
Czasy się zmieniają, a ogrodzenia jak stawiano, tak stawiają po dziś dzień.
Clik here to view.
